CORONA VİRÜSÜN PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Dünyada ve ülkemizde son dönemlerde ortaya çıkan yeni tip Covid-19(Corona virüs) ile mücadele edilmektedir.Tüm dünyada büyük bir yankıya sebep olan bu salgın hastalık ulkemizde de korkuya ve paniğe neden olmaktadır.Sosyal medyayı herkesin bu kadar aktif kullanması ve bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmak doğru bilginin yanlış bilgiden ayrıştırılmasını zorlaştırıyor.Salgın hastalıkların bir bilinmezlik yarattığından ötürü kişilerde ve kitlelerde kaygıya sebep olmaktadır.Bu kaygıyı kontrol altına alabilmek ve bir dizi önlemler alabilmek psikolojik sağlamlılığımızı artıracaktır.
-Haberleri sadece güvenilir kaynaklardan Bakanlık açıklamaları ve bilim kurulu açıklamalarını takip etmeli,
-Felaket senaryoları kaygı seviyemizi yükseltir bu sebepten güvenilir açıklamaları dikkate almak gerekir.
-Sosyal mesafe kuralına uyulmalıdır,
-Temizliğinize dikkat ediyorsanız ve toplu alanlarda bulunmaktan kaçınıyorsanız panik halinde olmanıza gerek yoktur.
-Panik hali karar verme ve düşünme mekanizmamızın bulunduğu neokorteks beyin bölgemizi bloke eder ve bu da sürekli tetikte olup mantık çerçevesinde düşünmemizi ve önlem almamızı engeller.
İnsanlığın varolduğu dönemlerden itibaren salgın hastalıklar savaşlar vb.durumların süregeldiği bilinmektedir.Yapmamiz gerekenler önlemlerimizi alıp psikolojik dayanıklılığımızı arttırabilmek.Kaygı düzeyinizi kontrol edemeyecek derecede yoğun yasantiliyorsaniz bir uzmana başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.Hayat hiçbir zaman durağan ilerlemez o sebepten bu durumunda geçici bir süreç olduğunu kendimize hatirlatmaliyiz.Evde kaldığımız şu süreçlerde kendimize ve sevdiklerimize daha çok vakit ayırıp yavaşlamanın tadını çıkarmayı öneririm.Unutmayın “Bu da geçer..

ÇOCUKLUKTA OYUNUN ÖNEMİ

Merhaba değerli batmanpsikolog.com okurları. Bundan böyle değişik zamanlarda sizinle buluşup ‘Psikolog Gözüyle’ köşesinde sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

İlk olarak oyunun tanımı ile başlamak isterim. Genel tanımıyla belli bir amaca yönelik olan veya olmayan, kurallı ya da kuralsız gerçekleştirile,her durumda çocuğun isteyerek ve hoşlanarak yer aldığı fiziksel, bilişsel,dil,duygusal ve sosyal gelişiminin temeli olan gerçek hayatın bir parçası ve çocuk için en etkin öğrenme süreci olarak ifade edilmektedir. Zor mizaçlı çocuklarda veya inatçı o anda hemen istediğinin olmasını isteyen çocuklar için o kriz anını çözebilmek adına oyun oynayabilirsiniz. Örneğin üstünü giymek istemeyen bir çocuğa bir anda annenin pantolonunu başına geçirip şarkı söyleyerek durumu eğlenceli hale getirmesi, uyumak istemeyen bir çocuğun yatağına gitmesi için penguen gibi yürüyerek yatağa gidilmesi,uyku problemi yaşayan rüyasında kabus görmeye başlayan çocuklar için birlikte uyku koruyucuları yapıp durumu daha çözülebilir hale getirmek bahsedilmesi zor gibi görünen durumları da daha kolay bahsedilebilir hale getirmek mümkündür. Unutmayalım ki oyun çocuğun dilidir. Anlatamadığı birçok düşünce ve duygusunu oyun oynayarak açığa çıkarıp stabil hale getirebilirsiniz. Süreç içerisinde baş edilmesi zor durumlarla karşılaştığınız noktada bir uzmana başvurmanızı öneririm. Son olarak Klinik psikolog Pınar Mermer’in bir sözüyle yazımı sonlandırmak isterim “Siz oynarken dışarıdan bakanlar delirdiğinizi sanıyorsa o ideal oyundur.”